Aktualnie stare miasto wygląda tak:
Bardzo wyraźnie widać jak przebiegała linia murów obronnych miasta i zamka. Linia ta przez wszystkie stulecia nie zmieniła się zbyt mocno. Np. na miejscu pierwotnych murów przy katedrze (po lewej stronie) zostały zbudowane mieszkania. Osobiście uważam, że jest to nieposzanowanie zabytku i pomysł na wybudowanie tam mieszkań nie był dobrze trafiony.
W takim razie, na mapę z satelity nanieśmy plan Olsztyna z około 1800 r. Otóż do końca XIX wieku Olsztyn posiadał większość murów, baszt, wież oraz bram. Niestety później zostało to wszystko rozebrane na użytek własny przez ludność miasta.
Kolor jednolicie niebieski to dzisiejsze koryto Łyny, półprzejrzysty kolor niebieski - jest to przebieg fosy pomiędzy murem niskim i kontraskarpy.
Jak widać, stare miasto od czasów otrzymania aktu lokacyjnego nie zmieniło swojego położenia.
Wszystkie parcele (oznaczone kropkami) stoją do dzisiaj. Niektóre, oczywiście zostały odbudowane na nowo, ponieważ zostały zniszczone w czasie II wojny światowej przez armię radziecką.
Moim zdaniem, żeby podnieść walory miasta pod względem historycznym i turystycznym, wystarczy przeznaczyć pieniądze nie na stawianie "żółtych barierek", tylko na odbudowę na nowo murów, baszt, wież, bram wokół starówki. Oczywiście, tylko w tych miejscach, gdzie nie stoi żaden budynek, a takich miejsc jest sporo. Malbork, który odbudowuje mury, konstruuje wieże, może tak robić, więc dlaczego nie Olsztyn? W zapomnianych już czasach Allenstein był perełką, cytadelą nie do zdobycia. Mam nadzieję, że kiedyś nadejdą lepsze czasy i to miasto odzyska swój blask, wprowadzając np. inscenizację nieudanego oblężenia Olsztyna, kiedy to miasta bronił Mikołaj Kopernik.
Historioholik
Fajnie! Czekam na więcej!:)
OdpowiedzUsuń